Krokuvos 24-26 kviestiniame architektūriniame konkurse varžėsi keturios architektų komandos

2022 m. sausio 31 d., Vilnius. „Inreal“ grupės organizuotas kviestinis architektūrinis konkursas multifunkciniam kompleksui Naujajame Vilniaus centre sulaukė 4 darbų. Konkurso komisijai ir visuomenei pristatyti unikalūs sprendimai iš 4 architektūros studijų.

360 VIEW

Architektūros kūrybinė grupė
www.akg.lt

651729

Studija “Heima”

www.heima.lt

PRIZMĖ

Senojo miesto architektai

www.smartas.lt


Darbas devizu “360° VIEW

UAB “Architektūros kūrybinė grupė”

Autoriai: Remigijus Bimba, Giedrė Barzdžiukaitė, Raimondas Gudauskas, Gabija Rutkūnaitė, Agnė Možeiko

Projektuojamo komplekso idėja – nuo seno suformuoto smulkaus mastelio modernus įkūnijimas aukštuminiame pastate. Idėja integruojama kompleksiškai – smulkumas atsispindi komplekso tūriuose, pastatų funkciniame išplanavime, medžiagiškume.

Kadangi kompleksas yra trečiame urbanistinės kalvos išklotinės plane, todėl jis savo forma, medžiagiškumu ir koloristika nedisonuoja su pirmame ir antruose planuose esančiais aukštuminiais pastatais.

Sklypo užstatymas – perimetrinis. Kompleksas susideda iš šešių aukštų su antstatu administracinio pastato šiaurinėje sklypo dalyje ir dvidešimt devynių aukštų su antstatu gyvenamojo pastato pietinėje sklypo dalyje. Abu šie pastatai apjungiami vieno aukšto stilobatu, kuriame įsikuria komercinės patalpos. Pietinėje dalyje formuojama dengta vaikų žaidimų aikštelė į kurią galima patekti tiek iš lauko, tiek iš gyvenamojo pastato vestibiulio. Dviejuose požeminiuose aukštuose (jei yra galimybė – trijuose) projektuojama automobilių stovėjimo aikštelė ir dviračių saugyklos.

Norint išlaikyti pagrindinę smulkaus mastelio idėją, fasadai yra skaidomi horizontalėmis: gyvenamojo namo balkonai formuojami ir stiklinami taip, it sukurtų prastumdytų aukštų įvaizdį, taip suteikiant tūriui smulkumo ir dinamiškumo. Balkonai yra įstiklinami, vengiant uždarų sienų, tam, kad kiekvienam butui būtų atveriami vaizdai į miesto panoramas. Administraciniame pastate išstumdant aukštus atkartojama tokia pati dinamiška smulkaus mastelio architektūrinė išraiška, taip sujungiant pastatus į vieną visumą. Pirmo aukšto tūriai, kuriuose įsikuria komercinės patalpos ir gyvenamojo bei administracinio pastatų vestibiuliai, yra prastumdomi šachmatiškai, tarp jų suformuojant jaukius vidinius kiemus, kuriuose galima įrengti žaliąsias erdves su kavinių terasomis, poilsio erdvėmis ar bendravimo vietomis. Tokia pastato forma leidžia kompleksui turėti gyvus perimetrus, kadangi įėjimai, komercija ir žaliosios lauko erdvės yra projektuojamos visose sklypo pusėse, taip pastatai neturiu jokių “blogųjų” fasadinių pusių. Visų pastatų stogai yra apželdinti ir eksploatuojami, ir savo mažosios architektūros sprendiniais susieti su greta numatomu miesto skveru. Ant administracinio ir gyvenamojo namo stogų yra įrengiami antstatai, kuriuose įsikuria sporto salė.

Pastatų fasaduose naudojamos dvi medžiagos – stiklas ir klinkerio plytelės. Neutralios spalvos stiklas su lengvu atspindžiu “sugers”, atspindės aplinką, taip pastatai nedisonuos su jau esamais pastatais. Siekiant išpildyti smulkumo idėją, parinkta smulkaus mastelio medžiaga – klinkerio plytelės. Ši medžiaga taip pat suteiks pastatui jaukumo.


Darbas devizu “651729

Studija “Heima”, MB

Autoriai: Kristijonas Skirmantas, Povilas Daugis, Povilas Žakauskas, Tomas Vaičiulis, Marijonas Morkūnas, Justinas Malinauskas

Projektuojami Krokuvos g. 24, 26 sklypai – besikeičiančių Šnipiškių istorinė teritorija, artimiausiu metu virsianti Vilniaus miesto naujojo centro dalimi.
Sklypų aplinkinė teritorija – itin kontrastinga. Iš Neries pusės – sparčiai besivystants naujasis Vilniaus centras, kuriantis vieną moderniausių

Šiaurės Europos verslo regionų. Iš šiaurinės pusės sklypai ribojasi su tadicine medine, ganėtinai apleista sodybine Šnipiškių architektūra, kurios ateitis – kol kas neaiški.

Planuojamas aukštybinis mišrios paskirties kompleksas ne tik sustiprins Urbanistinės kalvos idėją, bet ir sukurs naująjį Skanseno darbo – gyvenimo – laisvalaikio centrą, smarkiai prisidėsiantį prie tolimesnio teritorijos vystymosi.

Tris skirtingas tipologijas turintį pastatą vienija vientisa fasado struktūra. Gyvenamoji paskirtis fasado tinklelyje išsiskiria per architektūrines detales ir medžiaginius sprendimus. Kiekvienas butas turi po balkoną, kuris tvarkingai fasado struktūrai įneša gyvybingumo jausmą. Skirtingos planinės konfigūracijos butuose planuojami skirtingos formos ir dydžio balkonai, kurie visam pastatui suteikia gyvenimiško žaismingumo. Aukštybinės dalies kompoziciją vainikuoja panoraminiai apartamentai, turintys langus per du pastato aukštus.

Gyvenamajame korpuse siūlomi namams artimesni žmogiško mastelio architektūriniai elementai: mediniai, mažesnio skaidymo langai, kai tuo metu biurų pastate – aliuminiai, monumentalaus dalinimo fasadai, kuriantys šiuolaikišką verslo aplinką.

Aukštybinio gyvenamojo pastato forma atsižvelgia į sklypo orientaciją ir saulės kiekį. Iškarpytas pietvakarinis kampas leidžia visiems kiekviename aukšte esantiems butams gauti saulės šviesos.

Biurų korpuso forma koreguojama tuo pačiu principu: iškarpymas atveria vizualinius koridorius gyventojams šiaurinėje korpuso pusėje, o biuro darbuotojams – papildomas perspektyvas į šalia projektuojamą parką. Šie kontekstu pagrįsti architektūriniai sprendimai ne tik maksimaliai išnaudoja programos galimybes, bet ir sukuria išskirtines kiemo erdves vientisu tūriniu sprendiniu.


Darbas devizu “ATVIRAS

UAB DO ARCHITECTS

Autoriai: Andrė Baldišiūtė, Algimantas Neniškis, Gilma Teodora Gylytė, Sabina Daugėlaitė, Kasparas Žiliukas, Vytenis Stasiūnas, Deimjanas Gološčiapovas

Planuojamas projektas yra antrasis vystomas (po Lvovo g. 37 verslo centro) urbanistiniame bloke apribotame Krokuvos, Giedraičių, Lvovo ir Kernavės gatvėmis. Sklypą supantis kontekstas yra kontraversiškas, nes nėra patvirtintos koncepcijos (detalaus plano) kaip turėtų būti vystomas urbanistinis blokas. Nėra aiškios būsimų urbanistinio bloko pastatų ir vidinių erdvių vietos bei jų ryšiai, santykis. Dėl šios priežasties kyla iššūkis – kaip darniai integruoti projektuojamą pastatą į esamą (ir būsimą) kontekstą, kai nėra aišku kaip toliau bus vystomas urbanistinis blokas.

Sklypas ribojasi su Krokuvos gatve ir šalia esančiu skveru. Taip pat atsiduria Kintų gatvės perspektyvos gale. Šios priežastys lemia, kad projektuojamas pastatas bus ne tik urbanistinės kalvos dalis, tačiau turi aktyviai reaguoti į artimas perspektyvas bei šalia esančias viešas erdves (Krokuvos, Kintų gatves bei planuojamą skverą). Pirmame lygyje projektu kuriamos 3 pagrindinės erdvės: kaimynijos (Krokuvos g.) skveras, pusiau privatus daugiabučio vidinis kiemelis pastato centre ir pusiau privatus administracinių patalpų kiemas vidinėje sklypo dalyje.

Projekto kompozicija susideda iš 3 tūrių: pirmo aukšto (pjedestalo) bei dviejų (administracinio ir gyvenamojo) korpusų. Pastatų kompozicija sudalina pastato tūrį į mažesnius, sukuria jaukias vidines kiemo erdves tarp pastatų ir sumažina pastato mastelį atsižvelgiant į aplinkinį kontekstą. Ant pjedestalo pastatyti daugiabučio ir administracinis tūriai praslenkami rytų ir vakarų kryptimis. Šis praslinkimas sukuria atvirą plyšį, kuris matomas atvykstant nuo Kernavės gatvės. Taip pabrėžiamos vertikalios tūrių proporcijos bei atveriami vaizdai ir žemesniuose aukštuose numatytiems apartamentams.

Optimali planuojamo objekto programa bei labai kontrastingas kontekstas sufleruoja, kad projektuojamas pastatas turi būti nuosaikios architektūrinės išraiškos. Pats aukštybinis pastatas yra akcentas, todėl architektūriniai sprendimai turi būti nuosaikūs. ATVIRAS – tai elegantiškais prakirtimais suformuotas motyvas tapęs ir pagrindiniu akcentu bei pasikartojantis pastato architektūriniuose sprendimuose. Pirmame aukšte prakertant tūrį suformuojama atvira vieša erdvė sujungianti pastatą su skveru. Subtiliu įkirtimu viršutiniame pietrytiniame kampe sukuriamas akcentinis kampas bei pastato siluetas žvelgiant nuo žemės lygio ir tolimų perspektyvų. Įkirstais langais fasaduose kuriami ne tik į skirtingas puses orientuoti vaizdai, tačiau ir fasado šešėlių ir langų atspindžių ritmas, kuris keičiantis apšvietimui ir judant aplink pastatą atrodo skirtingai.


Darbas devizu “PRIZMĖ

UAB “SENOJO MIESTO ARCHITEKTAI”

Autoriai: Algis Bielinis, Gytis Jankauskas, Irena Gečienė, Violeta Miciūtė-Bružienė, Diana Sabaliauskienė

Urbanistinė idėja

Pastatas „PRIZMĖ“ projektuojamas Vilniaus aukštybinių pastatų statybos teritorijoje – dešiniame Neries krante tarp Konstitucijos pr., Krokuvos ir Kalvarijų gatvių. Formuojamas naujas tūrinis akcentas „urbanistinės kalvos“ papildyme.
Aukštybinio bokšto idėja – taisyklinga PRIZMĖ /TRIANGULAR PRISM/, kurios pagrindą sudaro lygiašonis trikampis.

Architektūrinė idėja

Projektuojamas dviejų A ir B antžeminių korpusų pastatas su požemine automobilių saugykla. Korpusas A – h=31,80 m, 7 aukštai + anstatas. Korpusas B – h= 96,5 m, 25 aukštai. Krokuvos gatvės korpusas formuoja foninį teritorijos užstatymą, bei užtikrina komercinio objekto integraciją į centrinę miesto dalį. Gyvenamasis kiemo korpusas maksimaliai užtikrina gyvenamųjų butų insoliaciją ir vaizdus.

Funkcinis zonavimas

Kompleksas apjungtas požemine pastato dalimi, kurioje projektuojama 2 lygių automobilių saugykla 84 vietų (elektromobiliams 11 vietų), dviračių saugyklos ir techninės patalpos.
A korpuso 1 aukšte projektuojamas vestibiulis ir susitikimų kambariu, liftų holu, WC, darbuotojų buitine patalpa, dviračių saugykla su persirengimo patalpomis ir dušais. Su atskirais įėjimais iš gatvės ir skvero pusės projektuojamos komercinės patalpos.

2-7 aukštuose administracinės patalpos gali būti projektuojamos atviro ir kabinetinio plano, derinant pagal individualius kliento poreikius. Ant eksploatuojamo stogo numatyta želdinių terasa. B korpuso 1 aukšte projektuojamos ramios komercinės patalpos: vaikų dienos priežiūros centras, jogos studija, smulkios prekybos patalpos. Gyventojų vestibiulyje suprojektuota nedidelė bendro naudojimo erdvė, su pašto dėžučių ir skelbimų vieta, WC, dviračių, vežimėlių, paspirtukų saugojimo patalpa.

2- 7 ir 9-22 aukštuose projektuojami įvairaus dydžio: 1, 2, 3, 4 kambarių butai. 8 aukšte projektuojama terasa ir apžvalgos aikštelė.
23-24 aukštuose projektuojami aukštos klasės 5 kambarių panoraminiai butai. Ant eksploatuojamo stogo – želdinių terasa ir apžvalgos aikštelė.

Fasadai

Fasadams projektuojamos pakabinamos stiklo-aliuminio fasadinės sistemos užtikrinančios A++ energetinėsvertės klasę ir BREEM Excellent reikalavimus: premium klasės dvigubi elementiniai tipo „Schuco“ profilio fasadai su automatinėmis žaliuzėmis, valdomomis pagal ant pastato sumontuotos meteorologinės stoties gautą informaciją ir pagal saulės šešėlio pasikeitimus. Skirtingos funkcijos korpusams taikomas ir skirtingas fasadų skaidymas: vizualiai smulkinant fasadines plokštumas ir prisitaikant prie gretimybių mastelio, bei suteikiant tūriams individualius bruožus.

Želdinimas

Kiemo želdinimui numatyti krūmai, žemaūgiai medeliai ir žoliniai augalai, ant rūsio perdangos įrengiant šiuolaikiškas šaknyno apsaugos ir laistymo technologijas. Komplekse suprojektuotos 3 želdiniams skirtos pastatų bendro naudojimo terasos. Konstrukcijos apkrovos skaičiuojamos vertinant drėgnos žemės ir vazonų svorį, numatyta augalų laistymo sistema; terasų baldai ir įranga detalizuojama sekančiose projektavimo stadijose. Pastatų inžineriniai įrenginiai koncentruoti sugrupuojant zonose, numatant įrenginių maskuojančius elementus.

Projektuojamo komplekso kiemai atviri į viešąsias erdves, pirmųjų aukštų komercinių patalpų įėjimai jungiasi takų sistema su bendro naudojimo želdynu – Krokuvos g. skveru.